Na zewnątrz warunki idealne do uprawiania sportów zimowych, a wewnątrz przytulne ciepło? Wakacje w przyczepie kempingowej nie ograniczają się wyłącznie do upalnego lata. Zimowy caravaning to mocny trend. Biwakowanie na śniegu, mimo że w Europie nie brakuje pól kempingowych gotowych na srogie warunki zimowe, jest wymagające. Jak przygotować przyczepę kempingową na zimowe wyjazdy? Jak przezimować przyczepę kempingową? Sprawdź praktyczne wskazówki.
Biwakowanie na śniegu jest obecnie szalenie modne. Dlaczego opłaca się zaplanować zimowy urlop? Otóż zagraniczne pola kempingowe oferują warunki idealne dla zimowego caravaningu. Zazwyczaj są wyposażone w niezbędne udogodnienia, takie jak prysznice i toalety oraz udogodnienia dodatkowe, np. sauny parowe. Dla pełnego komfortu podróżujących bardzo często możliwe jest stałe podłączenie się do gazu (w celu ogrzewania przyczepy kempingowej). Poza tym kemping zimą to niesamowite przeżycie.
Zimowy kemping jest szalenie wymagający, dlatego jeszcze przed sezonem należy sprawdzić stan techniczny przyczepy kempingowej i jej wyposażenia, co pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek. Ważne jest również, aby przestrzegać ogólnych zasad bezpieczeństwa, takich jak używanie butli z czystym propanem czy używanie łańcuchów śniegowych we wskazanych miejscach. Odpowiednio wcześnie należy także dokonać niezbędnych napraw.
Podróżowanie z przyczepą kempingową w zimie stawia przed Tobą wymagania związane z utrzymaniem wewnątrz komfortowej temperatury. Kluczowa jest w tym przypadku dodatkowa izolacja termiczna, funkcjonalny system grzewczy oraz wydajne ogrzewanie podłogowe. Ważne jest również, aby przyczepa kempingowa była wyposażona w instalację elektryczną, co pozwoli na swobodne korzystanie z urządzeń elektrycznych.
Czy każda przyczepa kempingowa jest zimowa? Nie. Większość przyczep w podstawowej wersji nie jest gotowych na zimowy kemping. Dopiero dodatkowe wyposażenie pozwala dostosować przyczepę do biwakowania na śniegu. Dzięki rozwiązaniom, które proponujemy, możesz bezpiecznie korzystać z uroków zimowych wyjazdów.
Planujesz biwakowanie na śniegu? Pamiętaj, że przed zimą przyczepę kempingową należy przygotować do wymagających warunków. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, musisz m.in. sprawdzić stan izolacji termicznej oraz systemu grzewczego. O czym należy pamiętać?
Podstawą zimowego wypoczynku jest komfortowa temperatura wewnątrz przyczepy kempingowej, za co odpowiada wydajne ogrzewanie, w tym ogrzewanie podłogowe. Instalacja powinna być w pełni sprawna oraz posiadać stosowny certyfikat. Poza tym przyczepa kempingowa zimowa powinna być wyposażona dodatkową izolację termiczną, gwarantującą stały i niezakłócony przepływ wody. Jeśli zauważysz luki w izolacji, możesz skorzystać ze specjalnych osłon termicznych.
Zimowy kemping wymaga zaopatrzenia się w butle gazowe, w związku z czym musisz wiedzieć, że w przyczepie i w samochodzie kempingowym dopuszcza się stosowanie wyłącznie butli wypełnionych czystym propanem, a nie mieszanką gazów. Przyjmuje się, że jedna, 11-kilogramowa butla wystarczy, żeby zapewnić komfortową temperaturę wewnątrz przyczepy kempingowej przez około dwie doby. Warto pamiętać, że ostateczny wynik zależy od wielu czynników, m.in. temperatury zadanej, warunków atmosferycznych oraz grubości izolacji. Istotne znaczenie mają także kubatura jednostki oraz obecność dodatkowego wyposażenia, takiego jak ogrzewanie podłogowe.
Aby korzystanie z butli gazowej było łatwiejsze, powinieneś zaopatrzyć się w praktyczne akcesoria, jak chociażby system umożliwiający podłączenie dwóch butli równocześnie oraz wagę pod butlę. Pamiętaj, że na niektórych zagranicznych kempingach będziesz miał możliwość stałego podłączenia się do gazu. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza jeśli zatrzymujesz przyczepę na dłużej.
Komfort przebywania w kamperze poprawi odpowiednia wentylacja. Zbyt duża wilgotność może bowiem spowodować, że przyczepa kempingowa zmieni się w łaźnię parową (zwłaszcza gdy zdecydujesz się rozwiesić wewnątrz pojazdu wilgotne ubrania). Żeby tego uniknąć, zwróć szczególną uwagę na regularne wietrzenie wnętrza, najlepiej dwa razy dziennie.
Absolutną podstawą zimowego kempingu są dobre opony zimowe; wyposażenie pojazdu powinno obejmować także przystosowane do mocniejszego obciążenia łańcuchy śniegowe. W tym przypadku nie należy polegać na najtańszych rozwiązaniach – przyczepa kempingowa na zimowych oponach wpływa na długość drogi hamowania i stabilność pojazdu kempingowego.
Nie ma znaczenia, czy jesteś właścicielem przyczepy kempingowej czy kampera – odśnieżanie dachu jest obowiązkowe, a szczególną uwagę trzeba zwrócić na komin.
Ważne dla zapewnienia sobie komfortu podczas przebywania w kamperze lub przyczepie kempingowej jest odpowiednie zarządzanie energią. Warto pamiętać, że zbyt niskie napięcie w akumulatorach spowoduje prawdopodobnie wyłączenie systemu grzewczego, pompy wody oraz oświetlenia. Problem ten nie powinien Cię dotyczyć, jeśli zdecydowałeś się biwakować na polu kempingowym, na którym masz możliwość podłączenia do słupka z napięciem 230 V.
Zimowy urlop (niestety!) trwa krócej, niż sezon biwakowania na śniegu. Zastanawiasz się, jak przygotować przyczepę kempingową na zimową przerwę? Kluczowa jest dokładna weryfikacja stanu technicznego oraz wyposażenia, co pozwoli zminimalizować ryzyko uszkodzenia pojazdu. Przede wszystkim, będziesz musiał:
Poza tym – dokładnie umyj przyczepę, a w razie konieczności, regularnie odśnieżaj. Zadbaj także o opony. Powinieneś je zdjąć albo umieścić pojazd na specjalnym podnośniku. Przyczepę przechowuj w garażu albo pod wiatą. Systematycznie kontroluj jej stan i dokładnie wietrz. Dzięki temu będzie gotowa na spontaniczne wojaże w nowym sezonie!