Produkcja form wtryskowych – to musisz o niej wiedzieć

Planujesz wprowadzić w swoim zakładzie rozwiązania, które zapewnią większą wydajność i komfort pracy? Idealną opcją dla Ciebie może być formowanie wtryskowe. Zastanawiasz się, jak powstają formy do wtryskiwania? Kto je produkuje i co jeszcze warto o nich wiedzieć? Podpowiadamy!

Na czym polega formowanie wtryskowe?

Na początek warto wiedzieć, na czym dokładnie polega wtryskiwanie, zwane również formowaniem wtryskowym. Musisz mieć świadomość tego, że obecnie jest to właściwie najpopularniejsza metoda produkcji elementów z tworzyw sztucznych. Chętnie korzysta z niej wiele gałęzi przemysłu. Dlaczego? Wynika to głównie z bardzo niskiego kosztu jednostkowego takich komponentów. To wydajna metoda, która pozwala na produkcję wielu elementów w naprawdę krótkim czasie. Co więcej, w ten sposób można uzyskać nawet najbardziej skomplikowane kształty z widoczną dbałością o każdy detal. Dotyczy to zarówno małych, jak i dużych elementów. Istotne jest również to, że będą one identyczne. Należy mieć jednak świadomość, iż formowanie wtryskowe wymaga wcześniejszego wyprodukowania odpowiednich form do wtryskiwania.

Na czym dokładnie polega wtryskiwanie? Pierwszym etapem tego procesu jest rozgrzanie wybranego tworzywa sztucznego. Następnie trzeba wtrysnąć uplastyczniony materiał do formy, co odbywa się pod odpowiednio dobranym ciśnieniem. W formie tworzywo zyska oczekiwany kształt. Na koniec otrzymaną wypraskę wyciąga się z formy i można przystąpić do produkcji kolejnego identycznego elementu.

Forma wtryskowa – co to takiego?

Nie spotkałeś się jeszcze z formami wtryskowymi? Musisz wiedzieć, że jest to narzędzie konieczne do wytworzenia produktów metodą wtryskiwania. Ze względu na to, że składa się ona z dużej ilości elementów, jej wyprodukowanie to dość skomplikowany proces. W związku z tym bardzo ważny jest wybór zaufanego producenta, który zadba o dokładność wykonania formy.

Warto także mieć świadomość tego, że każda forma wtryskowa składa się z różnych układów funkcjonalnych. Wyróżniamy:

gniazdo formujące – dzięki niemu każdy detal będzie miał określony kształt; forma ma kilka powierzchni formujących, do których zalicza się przede wszystkim matryca, stempel oraz ruchome segmenty; istotne jest również to, że istnieją formy zarówno jedno-, jak i wielogniazdowe, a od liczby gniazd zależna jest ilość wyprasek, które można wytworzyć podczas jednego cyklu produkcyjnego;

układ wlewowy – służy do doprowadzenia uplastycznionego materiału do dyszy wtryskarki; układ ten składa się z licznych kanałów;

układ chłodzenia – potrzebny do ochłodzenia wypraski do temperatury pozwalającej na wyjęcie jej z danej formy; warto mieć świadomość tego, że tworzywo od razu po wtryśnięciu ma bardzo wysoką temperaturę, przekraczającą nawet 200 stopni Celsjusza;

układ wypychania wypraski oraz wlewka – to w pełni zautomatyzowany układ, który służy do sprawnego wypychania wypraski z formy.

Oprócz tego każda forma składa się z obudowy. Aby odpowiednio chroniła ona wnętrze formy, jest wykonana z wysokiej jakości metalu.

Produkcja form wtryskowych – jakie materiały są do tego wykorzystywane?

Nie wiesz, z jakich materiałów produkuje się formy wtryskowe? Jego dobór jest wbrew pozorom bardzo ważny. Każda forma powinna być wykonana z wysokogatunkowej stali. Jej rodzaj zależy oczywiście od specyfiki projektu, a szczególnie od tego, jakie tworzywo będzie wlewane do form oraz ile cykli produkcyjnych jest planowanych. Bez wątpienia najlepiej sprawdza się stal stopowa lub nierdzewna. Obie charakteryzują się przede wszystkim dużą wytrzymałością i sprawdzają się do masowej produkcji.

Formy z układem zimno- i gorącokanałowym

Warto mieć świadomość tego, że wyróżniamy formy o układzie zimno- lub gorącokanałowym. Oba układy znacznie się od siebie różnią i wpływają na produkcję. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że układy zimnokanałowe wiążą się z niższymi kosztami niż gorącokanałowe. W przypadku tych drugich konieczne jest m.in. użycie dodatkowego sprzętu. Poza tym są one bardziej wrażliwe na zanieczyszczenia. Z drugiej strony, w przypadku układów zimnokanałowych występuje odpad. Następuje też większe zużycie energii elektrycznej i surowca.

Jak przebiega produkcja form wtryskowych?

Chcesz wiedzieć, jak dokładnie przebiega produkcja form wtryskowych? Otóż składa się ona z kilku etapów. Przede wszystkim duże znaczenie ma dobry kontakt z klientem. Powinien on dokładnie przedstawić swoje oczekiwania, przeznaczenie formy itd. Producent z kolei mówi, jakie są możliwości i co mógłby zaproponować. Następnie wykonywany jest precyzyjny projekt formy wtryskowej, ustalenie wszystkich parametrów oraz wykonanie modelu formy. Później wprowadzane są ewentualne poprawki i uwagi od klienta. Warto także wiedzieć, że klient ma możliwość dostarczenia swojego projektu, na podstawie którego zostaną wykonane formy wtryskowe.

Jeżeli projekt odpowiada zarówno producentowi, jak i klientowi, nadchodzi czas na sporządzenie dokumentacji technicznej. Kolejnym etapem jest już produkcja formy. Bardzo ważne są próby prototypów np. w zakładzie klienta. Po próbach forma może zostać zaakceptowana lub też zostać przekazana do ewentualnych poprawek. Dopiero po pełnej akceptacji prototypów następuje wykonanie całej serii produkcyjnej. Czas trwania całego procesu zależy oczywiście od wielu czynników, np. stopnia skomplikowania formy, obłożenia zakładu itp. Możesz mieć jednak pewność, że jeśli skorzystasz z naszych usług, wszystko przebiegnie sprawnie i na wysokim poziomie.

Produkcja form wtryskowych w naszym zakładzie

Rozważasz zlecenie nam produkcji form wtryskowych? Musisz wiedzieć, że podejmujemy się wykonania form zimno- i gorącokanałowych. Nadają się one do produkcji zarówno małych, jak i średnich wyprasek. Istotne jest również to, iż możemy wyprodukować formy o maksymalnych wymiarach gabarytowych wynoszących 900x600x400 mm. Waga naszych form nie przekracza natomiast 1000 kg.

Warto zdecydować się na nasz zakład, wykonujemy różne formy wtryskowe ciśnieniowe. Oferujemy m.in. produkcję form do stopów cynku i aluminium, a także form do odlewania silikonu czy gumy. Jeśli zależy Ci na otrzymaniu jeszcze innych rodzajów form wtryskowych, możemy wykonać je, bazując na udostępnionej nam dokumentacji. W przypadku jej braku możliwe jest też odtworzenie formy na podstawie precyzyjnie wykonanych pomiarów.

Oprócz tego musisz wiedzieć, że do wykonania każdej formy stosujemy znormalizowane i aktualnie obowiązujące wymogi takich firm, jak Hasco, FCPK Bytów czy Meusburger. Z kolei w zakresie narzędzi mających system gorącokanałowy pracujemy na systemach ELWIK, Thermoplay i Mold Masters.

Dlaczego jeszcze warto wybrać właśnie nas?

Chcesz wiedzieć, czym wyróżnia się nasza produkcja form wtryskowych? Pamiętaj, że duże znaczenie ma dobór materiałów na formy. Wynika to z faktu, iż powierzchnia robocza formy ogromnie wpływa na ostateczny wygląd oraz specyfikę i dokładność wypraski. To właśnie od zastosowanego tworzywa zależna jest trwałość i odporność narzędzia, a także zdolność wypełniania formy oraz jakość jej powierzchni. Wybierając nasz zakład, możesz mieć pewność, iż Twoje formy zostaną wyprodukowane wyłącznie z wysokiej jakości tworzyw. Dzięki temu będą one wyróżniały się doskonałą wytrzymałością nawet w trudnych warunkach, a zwłaszcza wysokich temperaturach. Poza tym nie będziesz musiał obawiać się o ewentualne uszkodzenia mechaniczne, korozję albo ścieranie. Wysoka wydajność i żywotność to jedne z wielu zalet produkowanych przez nas form.

Klienci wybierają właśnie nas również ze względu na innowacyjny park maszynowy, którym dysponujemy. Oprócz tego mamy specjalistyczne biuro konstrukcyjne, gdzie doświadczeni pracownicy wykonają dla Ciebie projekty form.

Jak widać, wtryskiwanie jest niezwykle popularną metodą produkcji elementów z tworzyw sztucznych. Wymaga ona jednak wykonania odpowiednich form wtryskowych. Proces ich tworzenia składa się z wielu etapów i wymaga wysokiej dokładności. Jeśli powierzysz produkcję form wtryskowych naszej firmie, na pewno nie pożałujesz swojej decyzji.

Płatności i dostawa

Pozostań z nami w kontakcie

telefonicznym od poniedziałku do piątku,
w godzinach 7:00-16:00

lub mailowym