Narzędziownia – co to jest i jakie są jej zadania?

Zdarzyło Ci się słyszeć o narzędziowni, ale zastanawiasz się, czym tak dokładnie ona jest? A może rozważasz wybór firmy produkcyjnej i chcesz wiedzieć, czy oddzielna narzędziownia jest dużym atutem? Podpowiadamy, na czym polega działanie narzędziowni, kim jest narzędziowiec i jakie usługi oferuje.

Kim jest narzędziowiec?

Musisz wiedzieć, że firmy produkcyjne nie byłyby w stanie działać bez narzędziowców. Zazwyczaj mianem tym określa się specjalistów w dziedzinie metalurgii. Są oni zatrudniani przede wszystkim przez firmy, które zajmują się obróbką metali. Warto także wiedzieć, że stanowiska pracy dla takich osób najczęściej znajdują się w narzędziowniach. Co ważne, do tego zawodu wymagane jest zdanie egzaminu lub ukończenie studiów z zakresu mechaniki i budowy maszyn albo konstrukcji. Poza tym narzędziowiec musi także doskonale znać się na konserwacji narzędzi i form.

Narzędziownia – co to jest?

Wiesz już, że miejscem pracy specjalistów od obróbki metali jest narzędziownia. Co to jest za miejsce? Otóż narzędziowniami nazywamy zarówno magazyny z narzędziami wykorzystywanymi w firmie, jak i wydziały czy nawet osobne zakłady zajmujące się wytwarzaniem i naprawą narzędzi używanych w firmach produkcyjnych. Do zadań narzędziowni należy nie tylko produkcja specjalistycznych narzędzi, ale również profesjonalna obróbka metali. W związku z tym każda narzędziownia powinna oferować skrawanie, frezowanie, wiercenie, toczenie czy szlifowanie. Warto także wiedzieć, że usługi te są możliwe dzięki nowoczesnym i zaawansowanym maszynom, przede wszystkim prasom do wykrawania, tłoczenia i kształtowania. Dzięki nim można wykonać niezwykle precyzyjne detale.

Czym zajmuje się narzędziownia?

Jak już zostało wspomniane, najważniejszą misją każdej narzędziowni jest produkcja, konserwacja i naprawa różnego rodzaju narzędzi metalowych. Najczęściej są to formy wtryskowe, tłoczniki oraz wykrojniki. Co ciekawe, wiele narzędziowni sprzedaje ponadto gotowe już produkty, np. metalowe ramy. Istnieje też możliwość przystosowania ich wymiarów do potrzeb danego klienta. Oprócz tego w narzędziowniach często możliwa jest obróbka metali według ścisłych wskazań zleceniodawcy.

Narzędziownia często zajmuje się też zarządzaniem obiegiem narzędzi w przedsiębiorstwie. Wówczas prowadzi ona ewidencję narzędzi, monitoruje stany magazynowe, wydaje narzędzia pracownikom, ocenia ich zużycie, naprawia, a w razie potrzeby utylizuje. Poza tym może zajmować się sporządzaniem zapotrzebowania na narzędzia czy analizą kosztów ich zużycia.

Z jakich działów może składać się narzędziownia?

W każdej firmie narzędziownia funkcjonuje nieco inaczej. W dużych zakładach jest ona osobnym działem i wówczas może mieć bardzo rozbudowaną strukturę. Takie narzędziownie składają się m.in. z magazynu, warsztatu naprawczego, laboratorium, wydawalni z wypożyczalnią, a także linii, która produkuje narzędzia.

Szczegółowy opis usług narzędziowni

Chcesz wiedzieć, na czym polegają poszczególne usługi świadczone przez narzędziownię? Zanim się z nimi zapoznasz, musisz mieć świadomość tego, że bazują one na nowoczesnych technologiach. Dzięki temu nawet w przypadku bardzo skomplikowanych projektów możliwe jest uzyskanie doskonałych efektów. Poza tym zachowana jest maksymalna precyzja i bogactwo w detale.

Obróbka skrawaniem

Warto wiedzieć, że najczęstszą metodą wytwarzania poszczególnych części do maszyn i urządzeń jest obróbka skrawaniem. Dzięki niej obrabiany przedmiot zyskuje oczekiwany kształt i wymiary. Poza tym pozwala to na uzyskanie odpowiednich właściwości wierzchniej warstwy. Aby uzyskać takie efekty, konieczne jest użycie wysokiej jakości narzędzia skrawającego, które pozbywa się części materiału potocznie zwanych wiórami. Współczesne narzędziownie oferują obróbkę skrawaniem CNC. To metoda, która bazuje na najnowszych technologiach komputerowych.

Frezowanie

Innym procesem, którego zadanie to wykonanie obróbki, jest frezowanie. Głównym celem frezowania jest przystosowanie wybranego tworzywa do jego docelowych zadań. Dzięki frezowaniu można uzyskać odpowiedni kształt płaszczyzn rowków, kanalików, a także uzębień. Najczęściej stosuje się je w przypadku metalu albo aluminium. Co ciekawe, frezowanie również może wykorzystywać metodę CNC, która zapewnia wysoką precyzję i dbałość o najmniejsze detale.

Toczenie i elektrodrążenie

W narzędziowniach wykonywane są także usługi toczenia. Polega to na obróbce za pomocą skrawania wewnętrznych oraz zewnętrznych powierzchni materiałów. Zazwyczaj tworzywa te mają kształt bryły. Oczywiście obecnie wykonuje się głównie toczenie CNC, które odbywa się z udziałem komputera i pozwala doskonale odwzorować projekt. Technologię CNC wykorzystuje się też podczas elektrodrążenia, które polega na erozji spowodowanej impulsowymi wyładowaniami elektrycznymi. Niepotrzebne cząstki obrabianego tworzywa są wyrzucane przy użyciu pary.

Narzędziownia Niewiadów – dlaczego warto nas wybrać?

Szukasz nowoczesnej i niezawodnej Narzędziowni? W takim razie dobrze trafiłeś. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Jesteśmy narzędziownią działającą w Fabryce AGD Niewiadów. Możemy pochwalić się wieloletnim doświadczeniem i szerokim zakresem usług. Nie tylko wytwarzamy nowe narzędzia, ale także regenerujemy i naprawiamy te, z których dotychczas korzystałeś.

Warto wiedzieć, że wykonujemy przede wszystkim różnego rodzaju formy wtryskowe do tworzyw sztucznych. Poza tym oferujemy produkcję wykrojników i tłoczników (również postępowych), sprawdzianów oraz przyrządów pomiarowych i kontrolnych, a także przyrządów obróbkowych, spawalniczych i montażowych. W razie potrzeby wytworzymy dla Ciebie również przyrządy zautomatyzowane. Co ważne, znamy się też na obróbce elementów przy wykorzystaniu tokarek numerycznych albo CNC. Istotne jest to, że maksymalne wymiary naszych narzędzi to 1000×600 mm, a waga nie przekracza trzech ton.

Oprócz produkcji narzędzi przemysłowych specjalizujemy się także w elementach do sprzętu AGD oraz wyrobach technicznych i motoryzacyjnych. Wyprodukowaliśmy m.in. kilka tysięcy przyczep samochodowych. Podejmujemy się też produkcji specjalnej, np. dla wojska.

Główne cechy narzędziowni Niewiadów

Zastanawiasz się, czym wyróżnia się narzędziownia Niewiadów? Otóż na uwagę zasługuje przede wszystkim fakt posiadania własnego biura konstrukcyjno-technologicznego oraz nowoczesnego parku maszynowego. Stwarza to naprawdę duże możliwości w zakresie produkcji. Co ważne, operujemy różnymi urządzeniami, przede wszystkim są to:

– elektrodrążarki drutowe i wgłębne CHARMILES 600×400 mm;

– pionowe centra obróbcze 1000x600x600 mm;

– tokarki numeryczne;

– wiertarki koordynacyjne o przesuwach do 700×400 mm;

– szlifierki do płaszczyzn o przesuwach do 1200×500 mm, a także do wałków i otworów;

– maszyna ustawczo-pomiarową Preset 3D o zakresie 700x550x400 mm.

Musisz także wiedzieć, że współpracujemy z różnymi firmami z branży budowlanej, samochodowej, ale również firmami zajmującymi się żywnością czy produkcją AGD. Co ważne, jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje i nie boimy się wyzwań. Możemy zrealizować zamówienia pojedyncze, jak i na ciągłe dostawy. Narzędzia wykonujemy na podstawie dokumentacji, którą powierza nam klient, ale istnieje możliwość zlecenia nam jej wykonania. Zajmuje się tym wówczas wykwalifikowane biuro konstrukcyjno-technologiczne.

Dużą zaletą naszej narzędziowni są krótkie terminy realizacji. Zapewniamy, że klienci możliwie jak najszybciej otrzymują zamówione lub naprawiane narzędzia. Na uwagę zasługują również nasze atrakcyjne ceny, które jednocześnie idą w parze z wysoką jakością. Poza tym nasi specjaliści zawsze chętnie służą klientom pomocą i radą. Dla wielu osób istotne jest także to, iż oprócz produkcji i naprawy narzędzi oferujemy ich modyfikację na życzenie klienta.

Jak widać, narzędziownia odgrywa bardzo ważną rolę w zakładach przemysłowych i firmach produkcyjnych. Odbywa się w niej przede wszystkim produkcja narzędzi z wykorzystaniem różnych metod obrabiania tworzywa. Jeśli szukasz godnej polecenia narzędziowni, koniecznie zapoznaj się z ofertą Niewiadów.

Płatności i dostawa

Pozostań z nami w kontakcie

telefonicznym od poniedziałku do piątku,
w godzinach 7:00-16:00

lub mailowym