Jazda z przyczepą kempingową – jakie prawo jazdy na przyczepę kempingową?

Marzy Ci się podróżowanie z przyczepą kempingową? Niezależnie od tego, czy planujesz ją kupić, czy też jedynie wynająć, na pewno zastanawiasz się, jak to wszystko zorganizować. Szczególnie dużo wątpliwości budzi w tym zakresie kwestia wymaganych od kierowcy uprawnień, czyli prawa jazdy. Czy z przyczepą kempingową można podróżować na podstawie prawa jazdy kategorii B? A jeśli tak, to jaką przyczepę można wówczas ciągnąć? Co dają dodatkowe uprawnienia i jak je zdobyć? Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Prawo jazdy na przyczepę kempingową – podstawowe informacje i istotne pojęcia

Czy na przyczepę kempingową wystarczy „zwykłe” prawo jazdy kategorii B? W zasadzie wystarczy, ale nie na każdą. W praktyce wszystko zależy tu tak naprawdę od DMC zespołu pojazdów, czyli dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy i samochodu. Sam samochód także ma tu znaczenie, ponieważ jego możliwości w zakresie ciągnięcia przyczepy określa producent. Jeżeli szukasz odpowiedniej dla siebie przyczepy kempingowej, to tak naprawdę poszukiwania te warto zacząć właśnie od auta. Skąd masz wiedzieć, jaką przyczepę może ciągnąć Twój samochód? Temu przyjrzymy się już za moment. Teraz wyjaśnimy sobie jeszcze kilka podstawowych pojęć, którymi będziemy posługiwać się w dalszej części tego artykułu. Najistotniejsze to:

  • DMC przyczepy, czyli dopuszczalna masa całkowita przyczepy – to maksymalna masa przyczepy wraz z załadunkiem, czyli wyposażeniem czy bagażami. Co ważne, DMC przyczepy nie jest równe rzeczywistej wadze przyczepy kempingowej;
  • DMC samochodu, czyli dopuszczalna masa całkowita auta ciągnącego przyczepę – jak wyżej, jest to wartość, która określa maksymalną masę samochodu wraz z załadunkiem, nie jego rzeczywistą wagę;
  • DMC zespołu pojazdów – dopuszczalna masa całkowita zestawu złożonego z samochodu i przyczepy. W praktyce jest to DMC przyczepy + DMC pojazdu.

Jeżeli zaś chodzi o przepisy regulujące to, jakie uprawnienia musi posiadać kierowca, który porusza się autem wraz z przyczepą, to zawarte są przede wszystkim w ustawie „Prawo o ruchu drogowym”, a także w „Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych pojazdów”.

DMC przyczepy i DMC pojazdu – gdzie znaleźć te informacje?

Skoro wiesz już, że będą potrzebne Ci wspomniane wyżej wartości DMC, to być może zastanawiasz się, gdzie możesz je znaleźć. Otóż DMC pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym swojego samochodu. Znajduje się w polu F.2. Pole F.3 to z kolei DMC zestawu złożonego z przyczepy i auta. Kolejno w polu O.1 znajduje się informacja o DMC przyczepy hamowanej, np. z hamulcem najazdowym, a w polu O.2 umieszczono informację o DMC przyczepy bez hamulca. Jeżeli chodzi o hamulec najazdowy, to w większości przyczep kempingowych jest on obecny. Jeśli posiada go również Twoja przyczepa, to w kontekście DMC przyczepy, jaką może ciągnąć Twoje auto, interesuje Cię pole O.1.

DMC przyczepy kempingowej znajduje się natomiast w jej dowodzie rejestracyjnym, także w polu F.2. Producenci, sprzedawcy czy wypożyczalnie często dodatkowo umieszczają tę informację w specyfikacji produktu. W razie potrzeby możesz też o to dopytać.

Prawo jazdy kategorii B – jaką przyczepę można ciągnąć?

Omawianie kwestii związanych z wymaganym prawem jazdy warto zacząć na pewno od najczęściej spotykanego przypadku, czyli od kierowcy posiadającego prawo jazdy kategorii B. Jaką przyczepę można ciągnąć przy takich uprawnieniach? Otóż można ciągnąć przyczepę lekką, czyli taką, której dopuszczalna masa całkowita wynosi maksymalnie 750 kg. Wówczas DMC przyczepy i samochodu może wynosić maksymalnie 4,25 tony, czyli samochód 3,5 tony i przyczepa 750 kg. Dodatkowo prawo jazdy kategorii B uprawnia do ciągnięcia przyczepy innej niż lekka, ale pod warunkiem, że dopuszczalna masa całkowita pojazdu i przyczepy zamknie się w 3,5 tony.

Jeżeli wybrana przez Ciebie przyczepa kempingowa wraz z Twoim samochodem mieści się w tych wartościach, to musisz jeszcze tylko sprawdzić, jakie zalecenia co do DMC przyczepy podał producent Twojego samochodu. To dane znajdujące się w dowodzie rejestracyjnym we wspomnianych już polach O.1 lub O.2. Jeśli i w tym przypadku wszystko się zgadza, to nic Cię nie ogranicza – mając kategorię B, możesz zacząć szykować się do podróży.

Jaka przyczepa będzie odpowiednia na prawo jazdy kategorii B? Wbrew pozorom wybór jest w tym przypadku całkiem spory. W wymienione wyżej założenia dotyczące DMC 750 kg wpisują się np. dostępne w ofercie Niewiadów przyczepy z serii N126, przyczepy z serii Sprint, a także przyczepy z serii Sport.

Prawo jazdy kategorii B z kodem 96 – czym jest i do czego uprawnia?

Obecnie na rynku często spotyka się cięższe niż wspomniane 750 kg przyczepy, o większych rozmiarach i bogatszym wyposażeniu. Jakie prawo jazdy jest potrzebne do ich ciągnięcia? Wystarczające może okazać się prawo jazdy kategorii B, ale uzupełnione o kod 96. Aby go uzyskać, trzeba zdać egzamin praktyczny w Ośrodku Ruchu Drogowego. Nie jest przy tym konieczne dodatkowe szkolenie.

Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii B z kodem 96? Umożliwia ono poruszanie się zespołem pojazdów złożonym z samochodu i przyczepy innej niż lekka, którego DMC wynosi od 3,5 tony do 4,25 tony. Jeżeli więc po dodaniu dopuszczalnej całkowitej masy auta i przyczepy wychodzi Ci więcej niż 3,5 tony, ale nie więcej niż 4,25 tony, to kod 96 powinien okazać się dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. W ten zakres powinna wpisać się np. duża przyczepa Niewiadów z serii N-Cross. Jeżeli jednak z Twoich obliczeń wychodzi, że DMC zespołu pojazdów przekracza 4,25 tony, to konieczne będzie posiadanie prawa jazdy kategorii B+E.

Jaką przyczepę można ciągnąć, posiadając prawo jazdy kategorii B+E?

Prawo jazdy kat B+E to opcja dla najbardziej wymagających użytkowników, którym zależy na korzystaniu z przyczep najcięższych, a tym samym często także największych. Kategoria B+E znacznie podnosi bowiem poprzedni pułap i dopuszcza ciągnięcie przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Tym samym kierowca z kategorią B+E może poruszać się zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 7 ton (3,5 tony samochód plus przyczepa także 3,5 tony).

Prawo jazdy kat B+E to jednak nie tylko większe możliwości, ale także większe wymagania. Aby je zdobyć, trzeba bowiem ukończyć dodatkowe szkolenie i zdać teoretyczny oraz praktyczny egzamin państwowy. Udział w kursie to jednak doskonała okazja, aby przećwiczyć potrzebne umiejętności – to ważne, bowiem ciągnięcie przyczepy kempingowej, zwłaszcza dużej i ciężkiej, wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać.

Przyczepa kempingowa a ograniczenia prędkości

Posiadanie stosownych uprawnień to wbrew pozorom jeszcze nie wszystko. Musisz bowiem wiedzieć, że kierowcę prowadzącego zespół pojazdów obowiązują inne ograniczenia prędkości. Aby uniknąć wysokich mandatów, warto się z nimi zapoznać. Na terenie zabudowanym z przyczepą kempingową można jechać maksymalnie 50 km/h, natomiast w strefie zamieszkania już tylko 20 km/h. Jeśli chodzi o autostrady, drogi ekspresowe i drogi posiadające dwa pasy w każdym kierunku, to limit wynosi 80 km/h. Po standardowych drogach poza obszarem zabudowanym można z kolei jechać maksymalnie 70 km/h.

Przyczepa kempingowa a system e-Toll

Warto pamiętać także o tym, że jeśli przyczepa kempingowa wraz z autem tworzy zespół pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, to według przepisów jest postrzegana tak samo jak samochody ciężarowe. Wówczas na wielu odcinkach dróg obowiązują opłaty, które trzeba wnieść za pomocą systemu e-Toll. Musisz wiedzieć, że kontrole są w tym zakresie regularne, a mandaty za brak opłaty wysokie – warto więc tego pilnować.

O czym jeszcze musisz pamiętać, planując podróż z przyczepą kempingową?

Wymagane uprawnienia i potrzebne do jazdy z przyczepą umiejętności to już połowa sukcesu. Pamiętaj jednak, że aby przyczepa kempingowa nie sprawiła Ci przykrych niespodzianek, bezwzględnie musi być sprawna. Przed każdą podróżą skontroluj jej stan, zwracając uwagę m.in. na oświetlenie, kondycję opon czy sprawność instalacji. W razie potrzeby wykonaj niezbędne naprawy i wymień niesprawne komponenty. Części do przyczep możesz znaleźć np. w naszym sklepie internetowym.

Nie zapominaj też o tym, że przepisy nie są takie same we wszystkich krajach. Co więcej, mają to do siebie, że lubią się zmieniać, co niestety nie zwalnia z konieczności ich przestrzegania. Zanim wyruszysz w podróż, upewnij się więc, że jesteś na bieżąco.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jakie prawo jazdy jest Ci potrzebne do podróżowania z przyczepą kempingową. Jeżeli rozglądasz się za swoim wymarzonym domem na kółkach, to być może czeka na Ciebie właśnie w ofercie Niewiadów. Nie chcesz kupować przyczepy, a jedynie ją wynająć? W takim razie koniecznie sprawdź ofertę naszej wypożyczalni.

Płatności i dostawa

Pozostań z nami w kontakcie

telefonicznym od poniedziałku do piątku,
w godzinach 7:00-16:00

lub mailowym