Caravaning to niezwykła przygoda, której towarzyszy poczucie niezależności. Podróże z przyczepą otwierają bowiem nowe możliwości, zwłaszcza miłośnikom dwóch kółek: dzięki swobodzie biwakowania mogą korzystać oni ze swoich rowerów, gdziekolwiek się znajdują. Idealnym rozwiązaniem jest w tym przypadku bagażnik rowerowy na tył przyczepy kempingowej. Który z dostępnych w sprzedaży zapewni bezpieczny transport Twoim jednośladom? Koniecznie sprawdź!
Czym jest bagażnik rowerowy na tył przyczepy? Obecnie to jeden z popularniejszych sposobów transportu rowerów: zapewnia łatwość użytkowania i dużą stabilność jazdy. Poza tym – umożliwia przewóz jednośladów bez ograniczania przestrzeni bagażowej.
Bagażniki rowerowe do przyczepy kempingowe bardzo się różnią, a jedną z ważniejszych kwestii jest w tym przypadku sposób mocowania. Jakie są rodzaje bagażników rowerowych?
Bagażnik rowerowy na hak lub bagażnik rowerowy na tylną ścianę. Bagażnik rowerowy montowany na haku holowniczym albo tylnej ścianie pojazdu lub przyczepy to obecnie chętnie stosowane rozwiązanie. Umożliwia m.in. przewóz nawet czterech rowerów na raz, co szczególnie sprawdza się w przypadku rodzin lub grup. Warto wiedzieć, że bagażniki rowerowe montowane na kuli haka (lub tylnej ścianie) zapewniają stabilność jazdy. Oznacza to, że prowadzenie pojazdu kempingowego z zamontowanymi rowerami jest tak samo komfortowe, jak bez nich.
Bagażnik rowerowy wysuwany. Ranking bagażników rowerowych bardzo często uwzględnia bagażnik rowerowy wysuwany, jednak nie jest to rozwiązanie dla każdego. Sprawdzi się tylko, gdy kamper posiada oddzielny schowek (garaż). Zaletą wysuwanego bagażnika jest m.in. skuteczna ochrona jednośladów przed czynnikami zewnętrznymi. To także świetne zabezpieczenie antykradzieżowe. Co ważne, taki rodzaj bagażnika doskonale sprawdzi się do przewozu rowerów elektrycznych.
Czy bagażnik na rowery do przyczepy kempingowej to must have amatorów dwóch kółek? A może wystarczy skorzystać ze standardowego bagażnika pojazdu? Musisz wiedzieć (zwłaszcza jeśli targają Tobą wątpliwości), że niewłaściwy transport rowerów może wiązać się z ryzykiem ich uszkodzenia. Potencjalnie niebezpieczne są m.in. nisko usytuowane wiadukty. Podróż z bagażnikiem natomiast:
Nie ma znaczenia, jak często podróżujesz i na jakich dystansach decydujesz się na przewożenie rowerów: bezpieczeństwo w przypadku bagażników rowerowych na hak jest kluczowe. Sprawdź, który z interesujących Cię modeli bagażników rowerowych posiada odpowiednie certyfikaty oraz został wyprodukowany przez renomowanego producenta i z wytrzymałych materiałów. Poza tym, pamiętaj, że używanie bagażnika samochodowego do przewozu rowerów wymaga posiadania dodatkowej tablicy rejestracyjnej (trzeciej), a sam bagażnik powinien być wyposażony w komplet odpowiednich świateł (m.in. światła pozycyjne) oraz wtyczkę pasującą do tej, w którą wyposażony jest hak holowniczy.
Istotnym parametrem bagażnika rowerowego na hak jest jego ładowność – wskazuje bowiem o jakiej wadze rowery możesz przewieźć. Waga rowerów górskich, szosowych i trekkingowych nie przekracza 15 kg, jednak w przypadku rowerów elektrycznych może być o wiele większa – z uwagi na wagę napędu i baterii, co koniecznie należy wziąć pod uwagę.
Bagażniki na hak coraz częściej są kompaktowych rozmiarów, mają niską masę i umożliwiają łatwy dostęp do bagażnika. Mimo to pożądaną cechą jest możliwość złożenia platformy – składany bagażnik rowerowy poza sezonem o wiele łatwiej przechowywać.
Bagażniki rowerowe można łatwo dopasować do swoich potrzeb. Jak? Wybierając model, który pozwala przewieźć jeden rower, jest odpowiedni do transportu dwóch rowerów lub maksymalnie czterech jednośladów. Pamiętaj, że dodatkowe akcesoria pozwolą Ci w dowolnym momencie rozbudować niektóre platformy o dodatkowe miejsce.
Wybierając bagażnik idealny, sprawdź, czy posiada funkcję odchylania. Jest ona szczególnie przydatna, kiedy w trakcie podróży będziesz chciał skorzystać z bagażnika samochodu – bez konieczności zdejmowania rowerów. Funkcja odchylania świetnie sprawdza się na długich trasach.
Podróżujesz z przyczepą kempingową, żeby spędzać czas na dwóch kółkach? Pamiętaj, że nie wszystkie bagażniki rowerowe dają możliwość bezpiecznego transportu każdego typu roweru. W takim przypadku dobrze sprawdzi się uniwersalna platforma rowerowa, czyli taka, na której przewieziesz większość rodzajów jednośladów – górskie, miejskie, szosowe oraz elektryczne. Kluczowa będzie wyłącznie maksymalna szerokość opony.
Platforma rowerowa jest szczególnie chętnie użytkowana przez miłośników eskapad na dwóch kółkach w (dosłownie!) każdym terenie. Nie ma w tym nic dziwnego – posiada łatwy system montażu i pozwala na wygodny transport jednośladów również na długich dystansach. Jak bezpiecznie przewozić rowery na platformie rowerowej? Mimo że w regularnej sprzedaży bagażników na hak jest całkiem sporo, niektóre zasady są uniwersalne. Jakie środki ostrożności koniecznie trzeba zachować? Otóż na platformie nie można przewozić rowerów, które są wyposażone w akcesoria dodatkowe, takie jak np. pokrowce, koszyki albo foteliki dziecięce. Tego typu elementy stwarzają dodatkowe opory, co w niektórych sytuacjach (np. przy silnym bocznym wietrze) może spowodować uszkodzenia bagażnika rowerowego, jak i samych jednośladów.