Jak zabezpieczyć przyczepę kempingową przed zimą? Przekonaj się, jakie to proste!

Z uroków podróży przyczepą kempingową z reguły korzystamy w sezonie letnim. Zbliżająca się jesień to czas ostatnich, szybkich wypadów i chłodniejszej aury. Jeżeli nie planujesz eskapad w okresie zimowym, zadbaj o to, by prawidłowo zabezpieczyć dom na kółkach na kolejny sezon. Jak przygotować przyczepę kempingową na zimę? Odpowiadamy na to pytanie w poniższym artykule.

Z uroków podróży przyczepą kempingową z reguły korzystamy w sezonie letnim. Zbliżająca się jesień to czas ostatnich, szybkich wypadów i chłodniejszej aury. Jeżeli nie planujesz eskapad w okresie zimowym, zadbaj o to, by prawidłowo zabezpieczyć dom na kółkach na kolejny sezon. Jak przygotować przyczepę kempingową na zimę? Odpowiadamy na to pytanie w poniższym artykule.

Zimowanie przyczepy kempingowej – jak przygotować pojazd na zewnątrz?

Prace związane z przygotowaniem przyczepy kempingowej na zimę należy rozpocząć od gruntownego czyszczenia. Możesz je zrealizować w swoim ogrodzie. Pamiętaj jednak o tym, że silne detergenty nie powinny trafić do gleby. Wybierając środki czyszczące, upewnij się, że nie są żrące i pozostają neutralne dla uszczelek i powierzchni okien. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej myjni. W ten sposób bez trudu usuniesz brud z pojazdu.

Zimowanie przyczepy kempingowej powinno odbywać się w garażu lub pod specjalną wiatą. Nie zawsze jednak istnieje taka możliwość. Alternatywą jest inwestycja w pokrowiec – najlepiej, jeśli zapewnia cyrkulację powietrza. Odpowiednie pokrycie przyczepy ochroni ją przed wahaniami temperatury, porysowaniem, zwierzętami i brudem.

Zadbaj o opony. Jeśli nie chcesz ich zdejmować, zdecyduj się na umieszczenie przyczepy na podnośnikach.

Jak przygotować przyczepę kempingową na zimę? Zadbaj o wnętrze

Zabezpieczenie przyczepy na zimę nie obejmuje wyłącznie zewnętrznych zabiegów pielęgnacyjnych. Zanim odstawisz przyczepę na parking, dokładnie posprzątaj jej wnętrze. Wszystkie przedmioty, które nie muszą w niej zostać, zabierz ze sobą do domu. Wyczyść szafki i usuń z przyczepy pościele, materace i dywaniki. Szafki i szuflady zostaw uchylone – dzięki temu w ich wnętrzach nie będzie zbierała się wilgoć.

Zadbaj o lodówkę – powinna być pusta i umyta. Najlepiej, jeśli na okres zimowania pozostanie otwora. Dzięki temu nie zaskoczy Cię przykry zapach wiosną. Koniecznie opróżnij też toaletę i dokładnie ją umyj. Kolejny krok to spuszczenie wody z bojlera, rur i spłuczki w toalecie. Upewnij się, że wszystkie zawory są otwarte. Zaleca się też przepłukanie instalacji sprężonym powietrzem.

Nie zapomnij o odłączeniu butli z gazem. Najlepiej, jeśli uda Ci się znaleźć dla niej miejsce poza przyczepą. W okresie zimowym nie powinno się w niej również przechowywać gaśnicy. Pamiętaj jednak o tym, że ani butla, ani gaśnica nie powinny być przetrzymywane w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu. Zadbaj też o akumulator. Przede wszystkim powinien być naładowany do pełna. Jeśli masz możliwość, postaraj się co jakiś czas uruchamiać pojazd. Jeśli nie, sprawdź, czy producent Twojej przyczepy daje możliwość usunięcia akumulatora, co pozwoli uniknąć jego rozładowania.

Zimowanie przyczepy kempingowej – o czym musisz pamiętać?

Niezależnie od tego, czy przechowujesz zimą przyczepę w garażu, czy zostawiasz ją ukrytą pod pokrowcem, musisz solidnie zabezpieczyć ją przed gryzoniami. W chłodne noce małe zwierzęta szukają schronienia. Nierzadko niszczą kable, uszczelki czy inne elementy wyposażenia pojazdu. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w przyczepie odstraszacza.

Jeśli masz pewność, że zarówno zewnętrzna, jak i wewnętrzna strona przyczepy zostały odpowiednio przygotowane, upewnij się, że zbiornik paliwa jest pełny. Następnie spuść hamulec ręczny i zabezpiecz koła klinami.

Regularnie zaglądaj do przyczepy. Postaraj się też wietrzyć wnętrze w cieplejsze dni. W przypadku opadów śniegu reaguj tak szybko, jak to możliwe i usuwaj go z dachu. Przed odstawieniem pojazdu na zimowanie upewnij się, że nie ma usterek. Jeśli pojawi się potrzeba wymiany elementów oświetleniowych, złączy czy uszczelek, absolutnie nie czekaj z ich wymianą do wiosny – napraw je od ręki. Poszukujesz sprawdzonych części do przyczep kempingowych? Z pewnością mamy je w asortymencie naszego e-sklepu!

 

Płatności i dostawa

Pozostań z nami w kontakcie

telefonicznym od poniedziałku do piątku,
w godzinach 7:00-16:00

lub mailowym